Terapia POYET

Doceniana zagranicą, dotychczas niedostepna w Polsce, niezwykle efektywna i bezbolesna metoda zwalczania problemów bólowych narządu ruchu, bólów korzeniowych, bólów głowy i zawrotów głowy oraz stanów napięciowych.

Terapia manualna – metoda M. Poyet

Metoda Poyet jest systemem manualnej medycyny alternatywnej bazującej na odkryciach i klinicznych doświadczeniach jej francuskiego twórcy Maurycego Poyet i wywodzacej sie z odkryć tworców osteopatii A. T. Stilla i G. Sutherlanda.

 

Jest to terapia czaszkowo-krzyżowa, oparta na odkryciu subtelnego ruchu kości czaszki w obrębie swoich szwów, oraz zsynchronizowanej z nim aktywności kości krzyżowej. Idąc dalej Sutherland opisał rytm, nazwany Pierwotnym Rytmem Oddechowym, ściśle wg. niego powiązany z fluktuacją (obiegiem, ruchem) płynu mózgowo-rdzeniowego.

 

Terapia jest bardzo delikatna, manewry ręczne mające na celu neutralizację napięć, oddziaływają na struktury membranowe wewnątrz czaszki, wpływając zarazem na usprawnienie odpływu krwi w zatokach żylnych, jak i zmniejszeniu napięcia przenoszonego przez kości czaszki opony mózgowe na tkankę nerwową.

 

Oddziaływanie terapii czaszkowo – krzyżowej, poza aspektem czysto mechanicznym, wiąże się z do dziś niezbadanym, wpływem „energetycznym”, uruchamiającym głębokie rezerwy do samoleczenia drzemiące w tak mało poznanym przez naukę mózgu.

 

Metoda Poyet wykorzystuje także klasyczne techniki osteopatyczne mające na celu przywrócenie równowagi narządu ruchu. Wycelowane manipulacje stawowe, techniki relaksacji powięziowo – mięśniowej, neuromobilizacje oraz wiele innych technik, pozwalają w skuteczny sposób usunąć dysfunkcje.

 

Odnajdując dysfunkcje i nieprawidłowości docieramy do przyczyn które mogą być odległe od miejsca bolesnego zarówno w wymiarze przestrzennym jak i czasowym. Jest to metoda bardzo delikatna a zarazem niezwykle skuteczna.

Wskazania

  • zespoły bólowe kręgosłupa
  • bóle korzeniowe np.: rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna, neuralgia międzyżebrowa, neuralgia podpotyliczna
  • bóle i zawroty głowy szyjnopochodne
  • bóle i zaburzenia ruchomości stawów obwodowych
  • bóle i zaburzenia ruchomości stawów skroniowych
  • bóle rzutowane na inne układy od narządu ruchu
  • bóle i zawroty głowy
  • nerwobóle w obrębie czaszki
  • stany napięciowe i depresyjne
  • napięcia poporodowe u dziecka i matki

Zabiegi wykonuje p. Monika Ryduchowska - dyplomowana terapeutka metody POYET, absolwentka Collège de Thérapie Manuelle POYET z siedzibą w  Sanary-Sur-Mer (Francja).