Lipoliza iniekcyjna

Liposukcja bez skalpela

Opis zabiegu

Intralipoterapia (potocznie nazywana lipolizą iniekcyjną) to technika iniekcyjnego usuwania tkanki tłuszczowej. Jest ona niechirurgiczną metodą redukcji miejscowych depozytów tłuszczowych. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnego preparatu chemicznego, który powoduje lipolizę, czyli rozpad komórek tłuszczowych.

Do zabiegów używany jest preparat Aqualyx. Jest to roztwór bez fosfatydylocholiny, w którym głównymi, działającymi na komórkę tłuszczową substancjami są detergenty (typu deoksycholan sodu). Detergent rozpuszcza tłuszcz i niszczy błonę komórkową – zachodzi proces adipocytolizy. Aqualyx wstrzyknięty w tkankę tłuszczową powoduje niszczenie komórek tłuszczowych, które transportowane są do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki. 

Zastosowanie

Wskazania do zabiegu:

 

  •  zmarszczki na czole - poprzeczne lub tak zwane lwie (pionowe pomiędzy łukami brwiowymi)
  •  kurze łapki
  •  zmarszczki dolnej powieki oka
  •  zmarszczki nad górną wargą 
  •  zmarszczki na szyi
  •  opadające kąciki ust

 

Przed zabiegiem

Zabieg ten nie wymaga specjalnego przygotowania w domu. W gabinecie, przed zabiegiem, lekarz zbiera wywiad dotyczący przebytych i aktualnych chorób. Następnie wykonuje pomiary antropometryczne oraz dokumentację fotograficzną i zaznacza pisakiem okolicę poddaną zabiegowi. 

Przebieg

Substancja wstrzykiwana jest w ściśle ustalonej przez lekarza dawce, przy użyciu techniki intralipoterapii, czyli za pomocą długiej igły z jednego lub dwóch wkłuć. Roztwór wstrzykiwany jest na różnych poziomach, bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Podana substancja przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, a podana w większych ilościach doprowadza do rozerwania ich struktury. Po wniknięciu do komórki doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie, wraz z lipoproteinami, jest transportowana prosto do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, a następnie wydalane z organizmu.

Zabieg jest prawie bezbolesny, gdyż w tkance tłuszczowej znajduje się mała ilość zakończeń nerwowych. Zabieg trwa około 30 minut. Może być poprzedzony miejscowym znieczuleniem skóry.

Lipolizę zawsze przeprowadza się etapami, ponieważ jednorazowo można podać ściśle określoną ilość preparatu. Aby uzyskać dobry efekt, trzeba wykonać serię zabiegów. Najczęściej konieczne jest wykonanie 1-6 zabiegów, w odstępach nie dłuższych jak cztery do sześciu tygodni; średnio co 3 tygodnie.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent od razu wraca do codziennych czynności. Odczuwalne jest lekkie swędzenie, pieczenie oraz tkliwość miejsca poddawanego zabiegowi i są to pożądane efekty uboczne świadczące o skuteczności i działaniu podanego roztworu.
 
Przez kolejne kilka dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk. Skóra będzie lekko bolesna i tkliwa. Jest to normalna reakcja organizmu na zabieg i ustępuje samoistnie. Tak jak przy wszystkich zabiegach iniekcyjnych po zabiegu Aqualyx mogą pojawić się krwiaki w miejscu iniekcji.

Przeciwskazania

  •  ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem, stałe  stosowanie leków rozrzedzających krew
  •  choroby tarczycy (Aqualyx może być wykonywany u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi  tarczycy, u osób chorych na Hashimoto tylko w przypadku kiedy poziom przeciwciał jest bardzo  niski lub równy zero)
  •  zabiegów nie wykonuje się również u ciężarnych oraz kobiet karmiących piersią

Efekty

Zabieg ten nie powinien być przeprowadzany w celu ogólnej redukcji masy ciała. Stosuje się go miejscowo, w celu uzyskania efektu estetycznego. Uzyskane efekty uzależnione są od ilości tkanki tłuszczowej i od ilości przeprowadzonych zabiegów. Efekt redukcji tkanki tłuszczowej można zaobserwować w czasie około trzech tygodni po zabiegu. Na ogół jest to utrata od jednego do dwóch centymetrów w obwodzie, w miejscu, w którym zastosowano preparat.

Skóra nad obszarem poddanym zabiegowi jest bardziej jędrna i gładka, gdyż rozpad komórek gromadzących tłuszcz powoduje miejscowe ograniczenie cellulitu. W celu uzyskania lepszych efektów, zabiegi lipolizy korzystnie jest łączyć z masażem, oraz innymi zabiegami.